TEOG’da bir soru iptal edildi

teog

teogda bir soru iptal edildi, Öğretim sisteminde yapılmış olan değişikliklerin ardından ilkokuldan liseye geçiş için uygulanan SBS yerini TEOG’a bırakmıştı. Bu sene öğrencilerin ilk kez giriş yapmış olduğu sınavda da maalesef bir sorun ortaya çıktı. İlk olarak Kasım ayında yapılan Fen ve Teknoloji sınavında bir soru iptal edilmiş, şimdi ise yine aynı sınavda bir soru iptal edildi. Eğer iptal işlemi kesinlik kazanırsa 1.3 milyon öğrencinin puanının değişmesi gündeme gelecek. Bir velinin yaptığı başvurudan sonra sınavdaki bir soru araştırmaya alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı bu kararın ardından bölge idare mahkemesine itiraz etti. Eğer bu itiraz kabul edilmezse yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin hem yerleştirme puanları, hem de yılsonu başarı puanları tekrar hesaplanacak.

Uzmanların bir kısmı şıkların hatalı olduğunu, diğer kısmı ise sorunun iki cevabı olabileceğini söylüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na göre ise balık sorusunun cevabı, B şıkkı.

İşte o tartışmalı soru;

“Nehirde yaşayan bir balık türü ile ilgili araştırmada; aynı türün bireyleri arasında kalıtsal farklılıklar olduğu, ortama uyum sağlayamayanların zaman içinde yok olduğu tespit ediliyor. Verilen bu bilgilerle aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

Şıklar:

A-) Türün evrim geçirmekte olduğu
B-) Türün yok olma tehlikesi altında olduğu
C-) Türdeki bazı bireylerin ortama daha iyi uyum sağladığı
D-) Türün bireyleri arasındaki kalıtsal farklılığın eşeyli üremeye bağlı olabileceği”

Bir yanda bu gelişmeler yaşanırken, MEB bu yıl ilk kez uygulanan TEOG için tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayınladı. Tercihler 31 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak, sonuçlar ise 22 Ağustos’ta açıklanacak

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle