TEOG’da kopya sorunu devam ediyor

teog_kopya

teogda kopya sorunu devam ediyor, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan liseye geçiş sınavı TEOG, ikinci dönem sınavında ikili kopya skandalına maruz kalan öğrencilerin sınavını ikinci kez geçersiz saydı. İkinci dönemin ilk sınavında böyle bir olayla karşı karşıya kalan öğrenciler ne kadar durumu kabul etmese de ikinci sınava da girdiler ve Milli Eğitim Bakanlığı sınav sonuçlarını göz önünde bulundurmadan kopya muamelesi yaptı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Mağdur Elif Koz’un annesi Hayriye Koz, kızına ikili kopya teşhisinin konulduğunu ancak sınıfta başka bir öğrencinin sıfır almadığını, bu halde kızının kimle kopya çektiğini sordu.

AİHM’E KADAR GİDERİZ

Mağdur İlkay Ölge’nin annesi Huriye Ölge ise “Oğlumun geleceği karartılıyor. Eğer MEB’ten gereken adım gelmezse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağım” diye konuştu.

Mağdur Buse Uzunoğlu’nun annesi Güner Uzunoğlu, “Yapılan sistem hatası kızımın yaklaşık 50 puanına mal oldu. Bu şartlarda istediği okula yerleşmesi imkansız. Perişanız” dedi.

30 BİN KİŞİNİN GERİSİNE DÜŞÜRDÜ

Anafen Yayınları Rehberlik Koordinatörü Rıfat Altunsaray, mağdur öğrencilerin için YEP’in yeniden hesaplanması gerektiğini savundu. Altunsaray sınavda 1 puanın bile öğrenciyi yaklaşık 2500 kişinin önüne geçirebildiğini belirterek, “İkili kopya skandalında öğrencinin mağduriyeti giderildiğinde hanesine artı12 puan eklenir ki bu 30 bin kişiyi geride bırakması demektir. Yüzdelik dilimde de artı yüzde 2’lik ilerleme olur. Genel başarı sırasını etkiler” dedi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle