TÜBİTAK’a 10 bin Proje Başvurusu

TÜBİTAK’a 10 bin Proje Başvurusu, Türkiye’nin lise seviyesindeki en büyük yarışması olan TÜBİTAK 45’inci Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na bu yıl 10 bin 418 proje başvurusunda bulundu.

Ortaöğretim öğrencilerinin geliştirmelerine katkıda bulunmak için TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 45’incisi düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ön değerlendirme sonuçları belli oldu.

Bilgisayar, biyoloji, fizik, kimya, matematik, coğrafya, sosyoloji, psikoloji ve tarih olmak üzere 9 dalda düzenlenen yarışmaya 17 bin 486 öğrencinin hazırladığı toplam 10 bin 418 proje başvurusu yapıldı.

Çalışma sayısında geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 41’lik artış gözlendi. Geçen sene 81 ilden 12 bin 580 öğrenci 7 bin 400 proje ile katılmıştı.

Yarışma bölgesel ve final olmak üzere iki aşamada yapılacak. 17-20 Mart tarihleri arasında 12 bölge merkezli ilde düzenlenecek olan ilk aşamaya katılacak projeler belirlendi. TÜBİTAK, Ankara, İzmir, Erzurum, Kayseri, Eskişehir, Malatya, Isparta, Mersin, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, Samsun ve Van bölgelerinde yarışacak 100’er projeyi açıkladı. Bölgesel yarışmada başarılı olanlar Mayıs ayında Ankara’da düzenlenecek final yarışmasına katılmaya hak kazanacak.

Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması finalinde derece alan öğrenci ve danışmanlara başarı belgesi ile para ödülü verilecek. Birinciler 3 bin TL, ikinciler 2 bin 500 TL, üçüncüler 2 bin TL para ödülü alacak. Teşvik ödülü ise bin 500 TL olacak.

Öğrenciler YGS’ye girdikleri yıl, bir kereye mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacak. Uluslararası proje yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilecek projeler de final yarışmasında belirlenecek.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle