Türk kızları, eğitimde erkeklerden daha başarılı

egitim

türk kızları eğitimde erkeklerden daha başarılı, Almanya’da faaliyet göstermekte olan BERLİN Nüfus ve Kalkınma Enstitüsü tarafından yapılan Yeni Potansiyeller adlı bir araştırmada öğrenciler gözden geçirildi, değerlendirildi. Ortaya çıkan sonuçlara göre Almanya’da eğitim görmekte olan, aynı zamanda geleceğin Almanya’sını şekillendirecek olan gençlerin yüzde 20’lik bir kısmı göçmen ailelerden oluşmakta. Ve bu göçmen ailelerin arasında en çok Türkler bulunuyor. İlk gelen bilgilere göre Almanya’daki fiziksel işçi sorununun bu göçmen ailelerdeki çocuklardan karşılandığı bilgisi üzücü bir şekilde bizlere ulaşırken ikinci bir bilgi de Türk gençleri hakkında geldi. Gelen bilgilere göre Türk kızları, okullardan Türk öğrencilerden daha başarılı.

HER ŞEY TOZPEMBE DEĞİL

Ancak söz konusu araştırma Almanya’nın modern bir göç ülkesine dönüştüğü yönündeki sevinç havasını biraz frenliyor. İki nedenle… . Araştırmayı hazırlayanlardan biri olan Franziska Woellert’e göre şu anda Almanya’ya devam eden göçmen akını sürekli böyle kalmayacak: “Özellikle güney Avrupa ülkelerinde ekonomik durum yeniden düze çıkar çıkmaz bu göç dalgası duracaktır. Ve özellikle şu sıralarda Almanya’ya gelen göçmenlerin birçoğu sadece yüksek kalifiye elaman olmakla kalmıyor, ayrıca son derece de harekete hazır/faal insanlar, bu nedenle bunlar çok hızlı bir biçimde başka yerlere de gidebilirler. Tüm bunlar göz önüne alınınca, Almanya’daki yüksek vasıflı iş gücü açığının gerçekten sürekli bir biçimde giderileceğini söylemek mümkün olmuyor.”

‘HOŞGELDİN KÜLTÜRÜ’NÜN YARATILMASI ŞART’

Araştırmada ikinci bir nokta üzerinde de sıkça duruluyor. Göçmenlerin Almanya’da kalmasını sağlamak için ülkenin kendisini uluslararası arenada modern bir göç ülkesi olarak pozisyonlandırması ve göçmenlerin kendilerini yabancı hissetmeyecekleri bir ortamı, bir “Hoş Geldin Kültürü”nü yaratması şart.

Franziska Woellert bu konuda da şunları söylüyor: “Almanya’nın bilhassa kendini dışa açması konusunda daha iyi bilgilendirmede bulunması ve bunu bir an önce uygulamaya geçirmesi gerekiyor. Bir dizi doğru ve önemli adım atılmış durumda. Ancak hâlâ kâğıt üzerinde kalan birçok şeyi artık uygulamaya geçirme zamanı gelmiştir. Toplumun da açıkça uygulanacak göç politikalarına sahip çıkması gerekli, zira bu konuda eksiklikler bulunuyor.”

‘TÜRK GÖÇMENLERİN ESKİ SORUNLARI DEVAM EDİYOR’

Berlin Enstitüsü’nün araştırmasında, özellikle Almanya’da yaşayan Türk göçmenlerin uyum konusundaki eski sorunlarının halen devam ettiğine de dikkat çekiliyor. Almanya’ya gelen ve şu sıralarda emeklilik çağına girmiş bulunan birinci nesil “misafir işçilerin” birçoğunun düşük eğitim düzeylerini ikinci ve üçüncü kuşak nesillere devretmiş oldukları saptanıyor. Bu nesile dâhil olan her dört kişinin okulu terk ettiği belirleniyor. Bilim insanları, bu durumu “Yerine getirilmeyen uyum politikalarının ortaya çıkarttığı eski yükler” kavramı ile adlandırıyor.

TÜRK KIZLARIN BAŞARISI

Öte yandan araştırmanın bir başka sonucu, Türk kızlarının eğitim konusunda Türk erkeklere göre çok daha fazla başarı göstermeleri. Türk kızlarının, kendilerine aile içinde biçilen geleneksel rollerden bir an önce kurtulmak üzere eğitim konusunda büyük çaba gösterdikleri saptanıyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle