Üniversite tercih dönemi 15 Temmuz’da başlıyor

osym-logo

Üniversite tercih dönemi 15 Temmuz’da başlıyor, ÖSYM, adaylara ön bilgi vermek amacıyla üniversite tercih kılavuzunu resmi internet sitesinde yayınladı. Buna göre tercihler 15-25 Temmuz arasında yapılacak. LYS puanlarının ve yerleştirme sonuçlarının açıklanması konusunda bir tarih vermeyen ÖSYM’nin yayınladığı kılavuza göre, herhangi bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar 2-6 Eylül arasında kayıt yaptırabilecek.

ÖSYM, 15-16 ve 22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda tamamlanan Lisans Yerleştirme Sınavarı’nın (LYS) ardından 2013-ÖSYS tercih kılavuzunu da yayınladı. Adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayınlandığı belirtilen kılavuza göre, üniversite tercihleri 15-25 Temmuz arasında alınacak. Adaylar, tercih hizmet ücreti olarak 3 TL ödeyecek. İnternet üzerinden yapılacak işlemler için 2 TL ödenerek yeni şifre bedeli ödeyecekler. LYS puanlarının açıklanacağı tarihin belirtilmediği kılavuza göre, 2013-YGS’ye girip 140 veya daha fazla puan alanlar tercih yapabilecek. Ancak tercih formunu doldurmadan önce, 15-25 Temmuz arasında ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanacak olan tercih kılavuzunu dikkatlice incelemeleri gerekiyor. Tercih başvruları hem başvuru merkezleri hem de internet üzerinden yapılabilecek. Tercih yapabilmek için ilgili YGS ve LYS türlerinden belirtilen baraj puanının aşılması gerekiyor. Meslek yüksekokulu ön lisans programlarını, açık öğretim ön lisans programlarını ve özel yetenek gerektiren lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili YGS puan türünde en az 140 almak gerekiyor.
Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile teknoloji, sanat ve tasarım, turizm fakülteleri lisans programlarının kontenjanlarını tercih edebilmek için ilgili YGS ve LYS puan türünde en az 180 almak gerekiyor. Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için ise ilgili LYS puan türünde en az 180 puan alma şartı bulunuyor.

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra yeni üniversiteliler 2-6 Eylül tarihleri arasında kazandıkları üniversite ve bölüme kayıt yaptırabilecekler.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle