Üniversiteleri CEO’lar yönetecek

YÖK’ün son kararına göre bundan böyle üniversitelerin yönetiminden Rektörler değil profesyoneller sorumlu olacak. Artık Rektörler idareye karışamayacak kararlar CEO’lar tarafından alınacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün AA muhabirine önemli açıklamalarda bulundu. “Rektör seçimlerinin çok doğru bir şekilde yapıldığı kanaatinde değilim” diye söze başlayan Cumhurbaşkanı Gül, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yeni üniversiteler yasası hazırladığını ve rektörlük seçimlerinin bu yasayla birlikte değişeceğini açıkladı.

Gül sözlerine şöyle devam etti “Bilim insanları seçilmek uğruna siyasetle vakit kaybediyor, Halbuki ciddi araştırmalar yapması gerekiyor, bu vakit ve enerji kaybı son bulmalı”.

Abdullah Gül, eğitim verilen yerin önemli olmadığının altını çizdi. Gül “Gittiğim illerde hep söylerim iş adamlarına; üniversitemiz iyi olsun diyorsanız hocalarınızı destekleyin. Hocalar iyi olduktan sonra barakada bile eğitim yapılır. Oradan çok iyi öğrenciler çıkar ama her tarafı mermer olan bir üniversitede hocalar iyi değilse orada çocuklar sadece iyi vakit geçirmiş olur” diye konuştu.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle