Velilerin özel okul çabası

ozel_okul

velilerin özel okul çabası, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı’yla yaptığı uzun görüşmelerin ardındna geçen hafta yapmış olduğu açıklamayla birlikte devlet okullarında okuyan öğrencilerin özel okullara aktarımları konusunda maddi yardımda bulunacaklarını belirtmişti. Bu durum velilerde büyük heyecan yaratırken burstan yararlanmak için farklı yollar geliştirilmiş bile. Sıradan bir devlet okulunda okuyan çocuklarını bir özel okulla anlaşmalı olan devlet okullarına aktaran veliler bu yoldan çocuklarının özel okul şanslarını artırıyorlar.

ŞANSINI DENEMİŞ OLACAK

Teşvik çıktığında da bu veliler tek okul tercihi yaparak kendi okulunu listeye koymayı ve çocuğunu tekrar okuluna “teşvik’ göndermeyi planlıyor. Aksi olur da teşvik alamazsa ne yapacağı sorulan veli, “Şansımızı denemiş oluruz, çocuğu tekrar kaydını aldığım okuluna yollarım. Ama teşvik alırsam öğrenci” olarak kaydettiriyor. Dün görüştüğümüz çeşitli da indirimli okuturum” diyor.

Ancak velilerin şunları da dikkate alması gerekiyor:

– Eğer özel okulunuz eğitim desteğine başvurmazsa ne olacak?
– Okulunuz başvursa bile kabul edilmeyebilir ve teşvik alamaz. Bu durumda eski okulunuzdan vazgeçip teşvik almış başka okullara gidecek misiniz?
-Sizin başvurunuz da “yeterli puan” alamadığınız için kabul edilmeyebilir. Okulunuza geri dönmek istediğinizde elde ettiğiniz burs, erken kayıt indirimi gibi haklarınızı koruyabileceğinizin garantisi var mı?

Bu uygulamayla ilgili bakanlık yetkililerinin yorumu şöyle:

“Çocuğunu özel okuldan alıp devlete getiren her velinin teşvik için başvurma hakkı var. Bu veli eğer okulu teşvik alacaklar listesine girerse, tercih listesinde bu okulu da tercih edebilir. Bunda da veliyi kısıtlayan, engelleyen bir durum yok.”

ÖZEL OKULLARI BOŞALTACAKLAR

Özel okul yöneticileri ise “Bu teşvik özel okullardaki kontenjanları doldurmak için verilmedi mi? Özel okul öğrencilerinin teşvik dışı tutulması yüzünden veliler bu yönteme başvuruyor ve bu nedenle zaten yüzde 40’ı boş olan kontenjanlarımız daha da boşalacak. Uygulama özel okuldan öğrenci çekiyor” diyor.

TEK TERCİH HAKKI VAR

Bu arada teşvik için veliler en fazla 15 okul tercih edebilecek. Ancak bunun alt sınırını açıklamayan MEB dün sorumuz üzerine “Velinin tek okul tercih yapma hakkı da var” dedi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle