Öğretmenlerin velilerden istedikleri

ogretmen_veli_ogrenci

öğretmenlerin velilerden istedikleri, Çocuğunuzun okul hayatında başarılı olmasında en büyük rol oynayan kişi öğretmen ya da okul değil, ailedir. Bu bağlamda ona okul hayat boyunca destek olmalı, farkında olmadan onun zararına şeyler yapmamalısınız. Aynı zamanda bazı şeylerden fedakârlık etmenizi gerektirecek durumlar da var. Bu konu hakkında öğretmenlerden genel uyarılar var ailelere karşı. Biz de bunları toplam 9 madde halinde bir liste içerisinde toplayıp aşağıda sizlere sunduk. Bakalım bir öğretmen, öğrencisinin velisinden neler yapmasını istiyormuş.

Ona kitap okuyun

Çocuğunuza kitap okumak başlı başına çok önemli bir aktivite. Onların sözcük dağarcığını geliştirmek ve kelimeleri nasıl daha doğru telaffuz edileceğini öğretmek istiyorsanız mutlaka bunu yapmalısınız. Haftada en az 3 kere kitap okursanız, gelişimine siz de şaşıracaksınız.

Öğretmenini tanıyın

Belki çocuğunuzun öğretmeninin sadece ilk adını adını biliyor olabilirsiniz. Onlarla daha yakın olun. Telefon numaralarını, mail adreslerini alın. Bu sayede herhangi bir zorlukla karşılaşıldığında öğretmen sizinle daha rahat konuşabilir.

Çocuğunuzu okul dışında yeni arkadaşlıklar için cesaretlendirin

Takım halinde çalışmaya imkân tanımasıyla sınıf ortamında öğrenmek en iyi yol. Ancak okul sadece diğer insanlarla tanışmak için yeterli değil. Okul dışında çocuğunuza arkadaşlarıyla vakit geçirebileceği aktiviteler yaratın.

Etkinlikleri kaçırmayın

Okul etkinliklerinden haberiniz olsun. Mümkün olduğunca siz de bu etkinliklerin bir parçası haline gelin. Hatta çocuğunuzu teşvik etmek için yarışmalara, spor müsabakalarına katılın.

Eğitimi eve taşıyın

Çocuklar sadece okulda öğrenmezler. Onlarla birlikte kek pişirin, müzeye gidin, bir akvaryum alıp canlıları tanımasını sağlayın. Birlikte eğitsel filmler izleyin. Eğitimi eve getirmenin başarı için çok önemli bir adım olduğunu unutmayın.

Adım adım öğretin

Çocuğunuza ders çalıştırırken, bir öğretmenmiş gibi davranın. Konsantrasyonunu çalışmaya vermesini sağlayın. Yanına oturun ve mutlaka göz kontağı kurun. Yavaş yavaş konuları anlatmaya başlayın.

Eğitim ömür boyu

Çocuklarınıza öğrenmenin hayat boyu sürecek bir macera olduğunu hatırlatın. Okuldan eve döndüğünde öğrenme de bitmiyor. Kitap okumasını sağlayın. Eğitimle eğlenceyi bir araya getirebileceğiniz filmler ve televizyon programları çok işe yarayacaktır.

Çok sabırlı olmayın

Çocuğunuzun ödevi, çalışması varsa ve yapmakta isteksizse çok fazla sabır göstermeyin. Görevlerini zamanında yapmasını sağlayın. Bu zaman zaman zorlu bir süreç olabilir. Ancak sorumluluklarını hatırlaması için gerekli.

Düzenli olmayı öğretin

Oyun oynadıktan sonra çocuğunuzun etrafa saçtığı oyuncakları genellikle siz topluyorsanız, çocuğunuza arkasını toplamayı öğretin. Yatağını nasıl yapacağını, çöpünü nereye atması gerektiğini, tabaklarını nereye taşıyacağını gösterin. Evde öğrendikleri okulda da uygulayacak.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle