Yerleşmesine rağmen 74 bin aday kayıt yaptırmadı

Yerleşmesine rağmen 74 bin aday kayıt yaptırmadı, Ek yerleştirmede toplamda 238 bini aşkın kontenjan var. Bu yıl Açıköğretim Fakültesi hariç 74 bin aday kazandığı halde kayıt yaptırmadı. Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü Salim Ünsal şunları söylüyor: “Yerleşmesine rağmen kayıt yaptırmayan adaylar ne yazık ki bu yıl üniversiteye devam hakkını kaybetmiş olacaklar.

Tercih yapabilmek için adayların genel yerleştirme döneminde bir programa yerleşmemiş olmaları ve tercih yapacakları programın puan türünde gereken baraj puanı geçmeleri gerekiyor. Ek yerleştirmede sadece barajı geçmek yeterli bir koşul değil. Genel yerleştirmede kontenjanı dolmuş ve taban puanı oluşmuş bir programı tercih edebilmek için o programın taban puanından daha yüksek bir puana sahip olmak gerekiyor. Genel yerleştirmede kontenjanı dolmayan veya yeni açılan programlar için böyle bir zorunluluk bulunmuyor.”

Boş kalan kontenjanın 38.457’si Açıköğretim programlarına ait. Açıköğretim dışındaki genel kontenjanın 145.915’i devlet üniversitelerine, 53.832’si ise vakıf, Kıbrıs ve yabancı üniversitelerin. Sadece az tercih edilen programlar değil, çok ilgi gören birçok programda da kontenjan açığı var.

Ünsal, geçen yıl 270.508 kontenjan boşluğunun bu yıl 32.291 azaldığını belirterek, “Boş kontenjanların azalmasında en büyük değişim açıköğretim programlarında yaşandı. 2012 Ek yerleştirme kılavuzu’nda 123.923 olan açıköğretim lisans ve önlisans kontenjan toplamı bu yıl 38.457 olarak yeni kılavuzdaki yerini aldı.” dedi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle