YGS Soruları Neden Yayınlanmıyor

YGS Soruları Neden Yayınlanmıyor, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, ÖSYM’nin sınav sorularını yayınlamama kararına yönelik, “Bu kararın alınmasını gerektiren teorik sebep haklı gözüküyor. Çünkü 30 yıldır soru sorula sorula ve bunlar kamuoyuna mal edile edile giderek soru bankaları tükenmeye ve zorlaşmaya başladı” dedi. Öğrencilere de seslenen Çetinsaya “Gerçekten hayat 160 dakikadan ibaret değil” diye konuştu.

Çetinsaya, “Yarının Liderleri Projesi”nin tanıtımı ardından bir gazetecinin “Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın yarın yapılacağını hatırlatması ve önerisinin olup olmadığını sorulması üzerine şöyle dedi:

“Öğrencilerden sakin olmalarını istiyorum. Son yıllarda yükseköğretim alanı çok büyüdü. Hepsine hayallerini gerçekleştirebilecekleri imkanları sunmaya çalışıyoruz. Şu anda üniversitelerde kontenjan sayısı 900 bine çıktı. Lise mezunu ise 800 bin. Adaylar tercih ettikleri yerleri kazanamamaları halinde yatay ve dikey geçiş yapabilir. Çift ana dal ve yan dal seçenekleri de var.

Yarın benim kızım da sınava girecek. Ona da söyledim. Bütün öğrencilerimiz bu tür önerileri çok duyuyorlar ama gerçekten hayat 160 dakikadan ibaret değil. Yarın girecekleri sınav hayatlarının dönüm noktası değil. Rahat olsunlar. Yeteri kadar çalıştılar, hepsi gayret gösterdi. İlerideki hedeflerini düşünerek stressiz bir şekilde sınava odaklansınlar.

YÖK ve ÖSYM’nin ayrı kurumlar

Ben de bu tartışmaları bir vatandaş, sürecin bir parçası olarak izliyorum. Şunu görüyorum, bu kararın alınmasını gerektiren teorik sebep haklı gözüküyor. Neden? Çünkü 30 yıldır soru sorula sorula ve bunlar kamuoyuna mal edile edile giderek soru bankaları tükenmeye ve zorlaşmaya başlamış.

Kararlar gözden geçirilebilir

Yani eğer bu süreç soruları daha makul, öğrencilerin şikayetlerini azaltacak duruma getirecekse desteklenebilir. Aynı zamanda dünyada da örnekleri var. Ama şu psikolojik ortamda bunu savunabilmek ne kadar mümkün onu da bilemiyorum. 2 milyon adayın eleştirileri, beklentileri, heyecanları var.

Sistemdeki teorik haklılıkla birlikte pratikteki haksızlık diyelim. Çünkü her birey haklı, nasıl idare edilecek bilemiyorum. Herhalde kararlarını gözden geçirebilirler diye düşünüyorum.

Soruların açıklanmaması, hatalı olanların tartışılamaması konusunda prosedürleri çok iyi bilmiyorum. Geçmiş yıllardaki gibi adayların şifreleriyle kağıtlarını görebilmesi halinde bu söylemler ortadan kalkabilir.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle