YGS’ye gireceklerin dikkat etmesi gerekenler

ygs

ygsye gireceklerin dikkat etmesi gerekenler, YGS giriş yerlerinin dün açıklanmasının ardından üniversite aday öğrencilerinin konu hakkındaki heyecanları kuşkusuz daha da artmıştır. Ancak YGS ve LYS dönemi boyunca ortada olmaması gereken en önemli şey mutlaka heyecandır; dozunda heyecan ise gerekli. Gergin olmak ve karamsar bir tavır takınmak sınav performansınızı olumsuz yönde etkileyecek iken 15 Mart’a çok kısa bir süre kaldığını ve doğru çalışma yöntemlerine güvenilmesi gerektiğini unutmayalım. Konu hakkında yardımcı açıklamalar İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikolojik Gelişim ve Danışma Merkezi Koordinatörü Klinik Psikolog Merve Yavuz’dan geldi.

Öğrencilerin olumsuz düşüncelere dur demesini isteyen Yavuz, bilgi ve becerisini engelleyecek yoğunlukta endişe, heyecan, panik, stres gibi olumsuz duyguları yaşamalarının başarı seviyesini düşürdüğünü ifade etti. Yavuz, “Her yaş grubunda, sınav kaygısı yaygın bir problem olarak dikkat çekiyor. Yoğun olmayan sınav kaygısı, aynı zamanda yararlıdır. Kişinin elinden geleni yapması için motivasyon sağlar. Bu nedenle kaygıyı tamamen ortadan kaldırmak yerine, performansı olumlu etkileyecek seviyede tutmak önemlidir.” dedi. Karamsarlık, aile ve çevrenin beklentilerinin yüksek olması, plansızlık, sonuçları tahmin etme, zamanı iyi kullanamama, endişe gibi etkenlerin kaygıyı yüksek seviyelere çıkardığını belirten Yavuz, öğrencilerin faydalı ve faydasız düşünceleri ayırt etmesi gerektiğini bildirdi. Yavuz, “Sınavdan önce, ‘Başarılı olamayacağım’, ‘Bu bilgiler çok gereksiz ve saçma’, ‘Sınava hazırlanmak için gerekli zamanım yok’, ‘Çok fazla konu var’ gibi düşünceler bireyleri olumsuz etkiliyor. Bunun yerine, ‘Yapabildiğimin en iyisini yaparım’, ‘Yeterli zamanımın olmadığı doğru ancak olan zamanımı en etkili şekilde nasıl kullanabilirim?’ ‘Tüm kaynakları çalışamasam bile önemli bölümlere öncelik vererek sınava hazırlanabilirim’ düşünceleri kişiyi olumlu etkiler.” diye konuştu.

Adayların kendini rahat ve huzurlu hissetmesinin sağlanmasına öncelik verilmesini tavsiye eden Yavuz, şunları kaydetti: “Öğrencilerimizi kaygılandıran sınavlar değil, sınava ve sonuçlarına yakıştırdığı farklı anlamlar ve sınav hakkında ürettiği olumsuz düşüncelerdir. Bilgilerinize duyduğunuz güven, başetmede önemlidir. Sınav davranışlarınızı belirleyin, emin olduğunuz sorunun yanına işaret koyma alışkanlığı gibi. Deneme sınavlarını, bu sınav davranışlarını belirlemek için fırsat olarak görün. Olumlu düşünün, kendinizi cesaretlendirin. İlk başta belli bir gerginlik normaldir. Derin nefes alıp yavaşça bırakın. Yönergeleri dikkatli okuyun. Sınavı yaparken diğer öğrencileri gözlemlemeyin. Onların hızlı ya da yavaş olduklarını düşünmek, sizi kaygılandırabilir. Sınıfta dikkatinizi dağıtan uyaranları önemsemeyin, sorulara yoğunlaşınca onları fark etmeyeceksiniz. Heyecanlanırsanız nefes egzersizi yapın.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle