YLSY 2014 başvuruları başladı

meb_logo

ylsy 2014 başvuruları başladı, Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) için yapılan başvurular geçtiğimiz gün başladı. 6 Kasım Perşembe’ye kadar devam edecek olan başvurular ÖSYM’nin kendi sitesi üzerinden yapılacak. Sisteme TC kimlik numaranız ve daha önce belirlemiş olduğunuz şifrenizle giriş yapıp ardından da başvuru kılavuzu detaylı şekilde okumanızı öneriyoruz. 2014 sınırları içerisinde yurt dışında burslu şekilde yüksek lisans yapmak ve doktora okumak için toplam bin 391 öğrenci gönderilecek. Yurt dışına gönderilen öğrencilerin dönüşlerinde birçok iş imkânı onları bekliyor olacak.

Başvuru yapanların, başvuru tarihi bitimine kadar ilgili lisans alanlarından mezun olmaları ve 2011 Sonbahar, 2012 İlkbahar-Sonbahar, 2013 İlkbahar-Sonbahar ve 2014 İlkbahar dönemlerinde yapılan ALES’te, tercih edilebilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmaları gerekecek.

Ayrıca, lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması 4 üzerinden 2.5, 100 üzerinden 65 veya daha yukarı olma şartı aranacak ve 1984 ve daha sonraki yıllarda doğmuş olanların başvuruları kabul edilecek.

Şartları taşıyan adayların lisans mezuniyet alanlarına göre başvuruları ve öğrenim görülecek alan tercihleri ÖSYM tarafından alınacak. İlan edilen kontenjan sayısının üç katı aday ALES puan üstünlüğüne göre sözlü sınava çağrılmaya hak kazanacak.

Bakanlıkça yapılacak sözlü sınavdan sonra, ALES puanının yüzde 40’ı, sözlü sınav puanının yüzde 40’ı ile mezuniyet notunun yüzde 20’si dikkate alınarak hesaplanan yerleştirme puanı 70 ve üzeri olan adaylar, ÖSYM sistemi üzerinden adına öğrenim görecekleri kurum tercihlerini yapacaklar.

Burslara başvuru için ilk aşamada dil şartı istenmeyecek, ancak bursa hak kazanıldıktan sonra öğrencilerin Bakanlığın düzenleyeceği dil kurslarına katılmaları gerekecek.

2014 YLSY çalışmalarında, ÖSYM’nin Lisans Programları Tablosu’ndaki 935 lisans alanı tarandı ve ilan edilen burslara 423 farklı lisans alanından mezun olan öğrencilerin başvurabilmesi sağlandı.

Eğitim fakültelerine 275 kontenjan

2013 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’nda uzman olarak çalışmak üzere de yurt dışına öğrenci gönderilmeye başlandı. 2014 yılında MEB’in yetişmiş insan kaynağı ihtiyacı doğrultusunda, doktora eğitimi sonrasında MEB’de uzman olarak çalışmak üzere 149 öğrenciye burs sağlanacak.

Bu kapsamda dil ve edebiyat eğitimi, eğitim psikolojisi, eğitim sosyolojisi, eğitim teknolojileri, eğitimde ölçme ve değerlendirme, işitme engelliler eğitimi, zihinsel engelliler eğitimi gibi alanlarda yurtdışına doktora amacıyla öğrenci gönderilecek. MEB yanında eğitim fakültelerinde görev yapmak üzere gönderilecekler de dahil olmak üzere bu yıl eğitim fakültesi mezunlarının başvurabileceği 275 kontenjan bulunuyor.

Türk öğrenciler 21 ülkede

1416 Sayılı Kanun kapsamında 1929 yılından itibaren yurt dışına öğrenci gönderiliyor. Başlangıcından bugüne kadar bu burslardan toplam 13 bin 453 kişi burslardan yararlandı. 2006 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla uygulanmaya başlanan “5 Yılda 5 Bin Öğrenci Projesi” kapsamında burs sayısı arttırıldı ve 2007-2013 yılları arasında 3 bin 747 öğrenci bu burslardan yararlanmaya hak kazandı.

Milli Eğitim Bakanlığı burslusu olarak 21 farklı ülkede 2 bin 629 öğrenci, yüksek lisans ve doktora eğitimini sürdürüyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle