YÖK’ten yurt dışı üniversitelerinde sınır geldi

flashaber

Son senelerde Türkiye’den Avrupa’ya okumaya giden öğrencilerin sayısında büyük bir artış yaşandı. Bu durum tabi ki YÖK’ün dikkatini fazlasıyla çekti ve uzun bir süredir de bu işleme bir düzen getirilmesi için toplantılar yapılıyor. Sonunda YÖK, toplantıların sonucunda alınan kararların hepsini açıkladı. Artık yurt dışına okumaya gitmek, daha doğrusu tıp, hukuk gibi bölümlere şartsız alan üniversitelere gitmek daha sıkı bir hale geldi. Artık Türkiye’den yurt dışına çıkmak için Türkiye’deki başarı ortalamanız da değerlendirilecek. İşte YÖK’ün açıkladığı kararların tamamı.

-Öğrencilerde dil bilme ve derslere devam şartı aranmıyordu.
-Dersler tercüme veya Türkiye’den getirilmiş, öğretim elemanı vasfı olmayan kişilerle sürdürülüyordu.
-Bu öğrenciler mezuniyet sonrası Türkiye’de sağlık, yargı ve mühendislik gibi alanlarda meslek icra ediyordu.

TIP’A İLK 40 BİN

Açıklamada, yurtdışındaki üniversitelerin tanınırlığının yeniden değerlendirildiği belirtilerek, YÖK tarafından alınan kararlar şöyle:
-‘CWTS Leiden Ranking’, ‘Academic Ranking of World Universities (Shanghai)’ ve ‘University Ranking by Academic Performance (URAP)’ isimli bağımsız kurumlar dünyada en iyi ilk 500 üniversiteyi açıklıyor.
-Dünyada bu kurumların açıkladığı ilk 500’e giren üniversiteler, liseyi Türkiye’de tamamlayan öğrenciler tarafından şartsız tercih edilebilecek.
-İlk 500 dışındaki üniversitelerde tıp okuyacak öğrencilerde ilk 40 bine; hukuk okuyacak öğrencilerde ilk 150 bine girme kriteri aranacak.
-Öğrencilerin diğer alanlarda ise Türkiye’deki üniversitelerde aynı bölüme en son girmiş öğrencinin puanı kadar puan almış olmaları gerekecek.
-Bu şartları taşıyan öğrencilerin, yurtdışındaki üniversitelerden mezun olmaları sonrası denklik işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilecek.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle