YSK’dan öğrencilere uyarı

ysk7

yskdan öğrencilere uyarı, LYS’ye başvuran öğrencilerin en kötü ihtimalle yatay geçişten yararlanmak istediklerini biliyoruz. Meslek lisesi öğrencileri bu şanstan yararlanabilecek iken aynı şeylerin anadolu lisesi, imam hatip lisesi ve düz lise mezunları için geçerli olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Yüksek Öğretim Kurumu, geçtiğimiz gün yaptığı bir uyarıda yatay geçiş hakkını kullanmak isteyen öğrencilerin LYS’de tüm sınavlara katılmasını önerdi. Bunla birlikte öğrencilerin farklı alanlarda almış olduğu puanların yatay geçişte geçilecek olan okulun daha iyi olmasını sağladığını ifade edildi. Bilindiği gibi ÖSYM bu sene yapacak olduğu atamalarda farklı türdeki puanlara büyük önem verecek.

Aşağıda bulunan açıklama YSK’nın yapmış olduğu konuşmanın bir bölümüdür ve yatay geçiş konusuna fazlasıyla açıklık getiriyor.

“Örneğin, işletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin inşaat mühendisliği programına yatay geçiş yapmak istemesi durumunda, merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanının bulunması gerekmektedir. Bu öğrencinin MF4 puanı, geçmek istediği inşaat mühendisliği programının sınava girdiği yılki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, öğrenci belirlenen uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir. Bu nedenle LYS’ye başvuran öğrencilerimizin, ileride yatay geçiş imkanlarından tam olarak faydalanabilmelerine ve farklı puan türlerinin oluşabilmesine olanak sağlamak için 2014-LYS’nin tamamına kayıt yaptırarak tüm sınavlara girmelerini önemle tavsiye ederiz.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle