Yurtdışı Üniversitelerde burslu eğitim fırsatları

yurtdisi-universite-firsatlari
Yurtdışı Üniversitelerde burslu eğitim fırsatları, Her yıl binlerce öğrenci üniversite mezuniyetinin ardından iş hatayına atılmayı planlarken, bazı gençler de bir adım önde başlamak için yurtdışında eğitim alamaya karar veriyor. Eğitim masraflarının oldukça pahalı olduğu özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa ülkeleri için uluslararası burs imkanları öğrencilere önemli fırsat sunuyor. Hem yurtdışını tanımak, farklı kültür ve deneyim kazanmak, hem yabancı dil gelişimine katkı sağlamak, akademik anlamda eğitim almak için bursların önemi daha da artıyor.
Mezun ve öğrencilerin yeni yıl beklentilerini dikkate alarak, yurtdışında eğitim imkanı almak isteyenler için başvuruları devam eden programlar, dikkat edilmesi gerekenleri derledik.
Başvurusu devam eden ve 2014 yılında yenilerinin ekleneceği lisans, yüksek lisans, doktora duyurularıyla ilgili detaylı bilgi ise kurumların internet sayfalarından ulaşılıyor.

35 bin dolara kadar destek

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Türk öğrencilere doktora ve doktora tezi için burs fırsatları sunuyor. Son başvuru tarihi 21 Mart 2014 olan programa katılacak öğrencilere 2 yıl boyunca yıllık okul ücreti ve geçim masrafları dahil 35 bin dolara kadar maddi destek sağlanıyor. Karşılıksız olan burs doktora tezi olarak da sunuluyor. Doktora Tezi Araştırma bursunu kazanan öğrencilere ise bir akademik yıl maddi destek verilirken çeşitli giderleri de karşılanıyor. Öğrencilerin ABD’deki üniversitelere başvuru ve yerleştirme işlemleri, Amerika’da bulunan Institute of International Education (IIE) tarafından yapılıyor. Programla ilgili detaylı bilgiye http://www.fulbright.org.tr/ internet adresinden ulaşılıyor.

Aylık 600 dolar

İtalya’nın Roma kentinde bulunan Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ise, akademik başarısı yüksek olan lisans öğrencilerine ve mezunlarına staj imkanı veriyor. IFAD’ın Birleşmiş Milletler kapsamındaki rolünü anlamak ve uluslararası çalışma ortamında yer alabilmelerini sağlamak için adaylara 6 ay boyunca ücretli staj imkanı veriyor. Ayrıca staj kapsamında kabul edilenlere aylık 600 dolar maddi destek de sağlanıyor. http://www.ifad.org adresinde yer alıyor.

Eğitim, kayıt, harç, yemek, konaklama dahil

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından, akademik açıdan başarılı olan ve Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere 2014-2015 akademik yılı için Avrupa Koleji’nde burs imkanı sağlanıyor. Program kapsamında burs verilecek öğrenciler, 2014-2015 akademik yılında Avrupa Koleji’nde bir yıllık yüksek lisans eğitimi görmeye hak kazanacak. Bursiyerlerin kolejin Bruges veya Natolin kampuslarında, Avrupa Disiplinlerarası Çalışmaları, AB Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Çalışmaları, Avrupa Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Çalışmaları, Avrupa Ekonomik Çalışmaları ve Avrupa Hukuku Çalışmaları programlarından birinde öğrenim görmeleri sağlanıyor. Eğitim, kayıt, harç, yemek, konaklama ve okul gezisi giderlerini kapsayan bursa son başvuru tarihi ise 17 Ocak 2014. Başvuru şartları ve diğer bilgiler için www.coleurope.eu veya [email protected] adresinden öğrenilebilir.

2014 MBA bursu

İngiltere Lincoln Üniversitesi uluslararası öğrenciler için 2014 MBA bursu sağlıyor. 4.000 Avro değerindeki yüksek lisans (MBA) bursu Şubat-Eylül 2014 dönemleri için geçerli olacak. Öğrencilerin akademik başarıları, İngilizce dil seviyeleri ve yazacakları niyet mektubu burs başvuru değerlendirmeleri için gerekli kriterler olarak açıklandı. 4.000 Avro değerindeki yüksek lisans başvuru tarihi ise Eylül 2014 dönemi için 31 Mayıs 2014 olarak açıklandı. http://www.lincoln.ac.uk/home

10-24 ay süreli

Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilere 2 yıl süreli eğitim bursu sağlanıyor. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliği ile Almanya’da mühendislik, ekonomi, işletme ve sosyal alanlarda burs veriyor. Öğrencilerin giderlerini müşterek karşılayan kurumlar Almanya’da master öğrenim süresi ve alanlarına göre 2 ya da 4 sömestrlik bir ile 2 yıl arasında değişen burs imkanı sağlıyor. Almanca veya İngilizce dil yeterliklerinin istendiği program için adaylar başvurularını TEV ve DAAD’a yapabiliyor. 10-24 ay süreli burs başvuruları için son tarih 31 Mart 2014. [email protected] ve DAAD Ankara ve İstanbul ofislerinden bilgi alınabilir.

Seyahat ve vize karşılanıyor

AB Gençlik Programı Eğitim ve İş Birliği Planı (TCP) bünyesinde ise Romanya’da 8-16 Şubat 2014 tarihleri arasında “Experiential Learning – A Way For Change” Grundtvig Programı düzenleniyor. Okur yazarlık konusunda yeni uygulama metotlarını tanıtmak ve tartışmak amacıyla düzenlenen etkinliğe katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 17 Ocak 2014. Başvurusu kabul edilen katılımcıların seyahat, vize ve seyahat sigortası masraflarının tamamı kendileri ile yapılacak sözleşmeler doğrultusunda karşılanıyor. https://www.salto-youth.net adresinde.

Tıpçılara yurtdışı bursu

Türk Eğitim Vakfı bağışcısı Dr. Orhan Birman burs fonundan, tıp fakültesi mezunu ve tıp doktoru diploması sahiplerine yönelik yurtdışı bursu sağlanıyor. Belirli bir projeyi uygulamak veya ihtisas alanında kendini geliştirmek isteyenlere başarılı ancak maddi imkanları sınırlı uzman tıp doktorlarına 2014–2015 öğretim yılında araştırma çalışmaları için yurtdışı bursu verilecek. 14 Mart 2014’te sona edecek başvurular için ayrıntılı bilgi Türk Eğitim Vakfı’ndan alınabilir.

113 öğrenciye lisans ve yüksek lisans

İtalya’daki Bocconi Üniversitesi, uluslararası öğrencilere lisans ve lisans sonrası programları için burs fırsatı sunuyor. 23 lisans, 90 lisans sonrası eğitimlerde lisans için hukuk, lisans sonrası için ise fen bilimleri alanları burs olanakları 2014-2015 akademik yıl için geçerli olacak. Detaylı bilgi www.unibocconi.eu internet adresinde.

Müziğe ilgi duyan gençler biraraya geliyor

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından tanınan ve uluslararası bir kültürel değişim programı olan ‘OneBeat’ 19-35 yaş aralığındaki gençleri bekliyor. Dünyanın farklı ülkelerinde müzikle ilgilenen gençleri biraraya getiren program çeşitli performanslarda sergilenecek. Diyalog, yaratıcılık ve sosyal katılım amaçlayan programla ilgili daha fazla bilgi için http://www.1beat.org/

Başvuru şartları neler?

Yurtdışında eğitim almak isteyenler için başvuru sırasında istenen belgeler özel şartları barındırabilecekken her ülke için temel evraklar bulunuyor. Bir başvuru formu, not dökümü, diploma en az 2 akademisyenden alınan referans mektubu (Profesör olması tercih sebebi) ve bu dokümanların yeminli çevirmenlerce yapılmış çevirileri ve başvurularda istenilen yabancı dil seviyesini gösteren sınav sonucu en temel belgeler arasında yer alıyor. Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerin başında, belgelerin eksiksiz tamamlanması, son başavuru tarihinden önce gönderilmesi, iyi yazılmış niyet mektubu, yabancı dil seviyesi puanının yüksek olması olarak olarak sıralanıyor.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle