2010 KPSS’den ilginç tesadüfler

kpss

2010 kpssden ilginç tesadüfler, Yeni Şafak Gazetesi’nde, bundan 4 sene önceki belki de tarihin en olaylı KPSS Sınavına ilişkin bir haber yayımlandı geride bıraktığımız gün. KPSS’den yüksek sınav alıp da paralel yapı ile içli dışlı olanların hakkında olan haberde ilginç bilgilere yer verilirken 110 ve daha üzeri doğru cevap veren kişiler hakkında soruşturma açıldığının da altı çizildi ve soruşturmaya dahil olan yaklaşık 3 bin kişinin olduğu de vurgulandı.

DİKKAT ÇEKMEMEK İÇİN İKİNCİ SINAVA GİRMEDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Adayların içinde dikkat çekici isimler var. Bunlardan ikisi, ünlü gazeteci M.B’nin yengesi A.B. ile onun kardeşinin eşi A.A. Gazeteci M.B’nin yengesi A.B.’nin, iptal edilen 2010 KPSS’ye girdiği ve Eğitim Bilimleri’nde 120 sorunun hepsini doğru yanıtladığı ortaya çıktı. Cemaatin dershanelerinde öğretmenlik yapan A.B’nin, dikkat çekmemek için ikinci sınava girmediği tespit edildi. Gazeteci M.B’nin kardeşi Y.B’nin eşi olan A.B, ilk sınavda gösterdiği bu ‘büyük başarıya’ rağmen 31 Ekim 2010 tarihinde yapılan ikinci sınava girmedi. İptal edilen sınavda Eğitim Bilimleri bölümündeki soruların hepsine doğru yanıt veren A.B, eğer ikinci sınava girse büyük bir düşüş yaşayacaktı. Böyle olunca da M.B. ile olan yakınlığı ve sınavdaki şaibeli durum ortaya çıkacaktı. Bu durumu göz önüne alan A.B. dikkat çekmemek için ikinci sınava girmedi.

DERSHANEDE ÖĞRETMEN

A.B’nin, İzmir’de cemaatin bir dershanesinde öğretmenlik yaptığı belirtilen haberde Eşi Y.B’nin de 2010 yılına kadar cemaatin dershanelerinde öğretmenlik yaptığı, şimdi ise devlet okulunda öğretmen olduğu öğrenildi. Haberde yine “İptal edilen sınavda şüpheli olan adayların birçoğunun cemaat dershanelerine gittiği ortaya çıkmıştı” deniliyor.

118 DOĞRUDAN 60 DOĞRUYA

Şaibeli KPSS’de Eğitim Bilimleri bölümünde 110 ve üzeri doğru yapan adayların birçoğu karı-koca, akraba ve aynı mahallede oturan kişilerdi.

Soruşturmada dikkat çeken A.B’nin kardeşi H.İ.A’nın eşi A.A’nın da sınava girdiği ve bu sınavda dikkat çekici bir başarı elde ettiği ortaya çıktı. A.A, 10 Temmuz’da yapılan KPSS’deki Eğitim Bilimleri’nde 120 sorudan 118 soruya doğru yanıt verirken, sadece 2 soruyu yanlış yaptı. Aynı kişi, 31 Ekim’de yapılan sınavda ise beklediğini bulamadı. İlk sınavdaki başarısının aksine A.A, ikinci sınavda ise 120 sorunun 60’ını doğru, 53’ünü yanlış yaptı.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle