Anaokullarında dersler besmele ile başlıyor

anaokulu

anaokullarında dersler besmele ile başlıyor, 19. Milli Eğitim Şurası’nda birçok karar alınmış ve bu kararlar kamuoyu tarafından uzunca bir süre eleştirilmişti. Ancak dikkatlerden kaçan bir nokta daha varmış: anaokullarında derslere besmele ile başlanması. Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı olan anaokulları bu kuralı uygulamaya başladılar. İlçedeki tüm anaokullarındaki öğrenciler derse başlamadan önce selam veriyorlar ve ardından besmele çekerek derse başlıyorlar.

Milliyet’in haberine göre, 3-6 yaş arası anaokulu öğrencileri, derse besmeleyle başlayacak, dua ve sureleri tecvit kurallarıyla öğrenecek. Çocuklara okulda Kuran-ı Kerim dersi de verilecek. Buna göre öğrenciye Kuran-ı Kerim’le ilgili genel bilgiler verilecek, Kuran’dan bölümler okunacak, Kuran alfabesinin ilk 5 harfi tekerlemelerle mahreçli olarak çalıştırılacak.

Programa göre anaokulu öğrencilerine şunlar anlatılacak:

– Öğrenciler derse selam ve besmele ile başlayacak.

– Çocuklara öğretilecek dualar önce öğretici tarafından yüksek sesle tane tane okunacak. Daha sonra duayı önce öğretici sonra çocuklar okuyacak.
– Dua pekiştirme günleri yapılacak. Öğrenciye öğrendiği duaları tekrar etme alışkanlığı kazandırılacak.
– Haftalık dua çizelgesi oluşturulacak.
– Besmele ve ‘Allahuekber’ hareketli bir şekilde öğretilecek. Çocuk, besmeleyi hecelerken sağa sola, öne arkaya dönecek, ellerini şaplatacak. “Allahuekber” derken, “Kim daha sesli söyleyecek?” gibi sorularla öğrenci motive edilecek.
– Kuran öğretiminde masal hikaye anlatımı, etkinlik ve konuya geçiş tekerlemeleri mutlaka kullanılacak.
– Çocuğa dua etmenin adabı ve önemi öğretilecek.
– Dua ve sureler tecvit kurallarıyla öğretilecek.
– Tecvit kuralları (tutma-uzatma-çekme vb) parmak oyunları ya da drama gibi oyunlarla öğretilecek.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle