LYS Sınav Belgesi Alamayan 6 Bin Öğrenci Var

lys

lys sınav belgesi alamayan 6 bin öğrenci var, İki gün sonra ilk sınavı yapılacak LYS’den ilk şikayetler gelmeye başladı. Yaklaşık 6 bin öğrenci sınava girmiş olmasına ve “Başvurunuz başarıyla tamamlanmıştır.” mesajı almasına rağmen sınav giriş belgelerini çıkaramıyorlar. Bu öğrencilerin çoğu geçtiğimiz gün Ankara’nın en önemli parklarından biri olan Güven Park’ta bir eylem düzenlerken bazıları muhabirlere demeçler de verdi. Sınav giriş belgelerini alamayan öğrenciler için bu vakte kadar ne MEB’den ne de ÖSYM’den bir açıklama gelmiş değil. Bakalım bu sorun nasıl çözülecek. Bir çözüm getirilmediği takdirde çok sayıda öğrencinin sınava girmesi engellenmiş olacak.

“LYS’lere girmeye hazırlanıyorduk. Başvurumuzda bir sorun yoktu. Ancak Sınav Giriş Belgeleri’nin ÖSYM’nin sitesinden yayımlandığı gün adımıza bu belgelerin çıkmadığını gördük. Derdimizi ÖSYM’ye anlatmaya çalışıyoruz ama sesimizi duyuramıyoruz” dedi.

Öğrenciler son bir yıldır sınavlara hazırlandıklarını anlatarak;

“Bunca emeğin boşa gitmesinin sorumlusu kim? ÖSYM’nin sisteminde hata varmış, bazı adaylar bu sorunları yaşıyor. Bazı arkadaşlarımız da ilk gün giriş belgelerini görememiş ama ertesi gün baktıklarında sistemden almışlar. Bize ise belge verilmiyor” dedi.

Bu arada CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Gök, “İşlemlerini başarıyla tamamladıkları bilgisini sistemden gören adaylar nasıl oluyor da sınava giriş belgelerini alamıyor. ÖSYM’nin sitesinde hata olduğu söyleniyor. Bu gençlerin durumu ne olacak? Sınav Giriş Belgesi alamayanların sayısının 6 bin olduğu belirtiliyor” dedi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle