Öğretmenlere alan sınavı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir,2013’de öğretmen seçimi hakkında”MEB’in en çok ihtiyaç duyduğu 15-16 alanda, alan sınavı yapacağız” dedi.

En son yapılan ÖSYM toplantısında bir öğretmenin önerisi üzerine; öğretmen adaylarına yönelik sınavların artık alanlara göre yapılacağı gündeme geldi. ÖSYM başkanı Prof. Dr. Ali Demir, şimdi uygulamada olan sistemde testlerin genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimlerini kapsadığını söyledi. Bu durum fizik öğretmenlerininde, matematik öğretmenlerininde hatta müzik öğretmenlerininde aynı sınavla belirlendiğini belirtti. Demir şöyle devam etti;

Tüm alanlarda sınav yapmanın zoruluklarını hepimiz biliyoruz, çünkü bir söylentiye göre 87, bir söylentiye göre 137, başka bir söylentiye göre ise 180’den fazla farklı alan söz konusu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın en çok ihtiyaç duyduğu 15-16 alanda, 2013’te alan sınavı yapacağız. Burada ne yapacağız? Genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimlerinin yanı sıra bir alanın nasıl öğretileceğine dair sorular soracağız ve o alanın kendisiyle ilgili sorular soracağız.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle