ÖSYM’den şifre uyarısı

osym

LYS, YGS ve SBS’nin geride bırakılmasının ardından ÖSYM’den internet şifreleri hakkında bir açıklama geldi. Artık tamamıyla internet sistemine geçildiği için öğrenciler tüm işlemlerini osym.gov.tr üzerinden gerçekleştiriyor. Kullanıcıların tüm bilgilerine ve okul kayıtlarına buradan ulaşılabilip online olarak işlemler yapılabildiği için öğrencilerin ÖSYM şifrelerini kimseyle paylaşmaması gerekiyor, ÖSYM de son yaptığı açıklamada öğrencileri bu konuda uyardı. ÖSYM’nin bu açıklamayı yapmasının altında yatan neden ise sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bazı öğrencilerden gelen şikayetler sonucunda sınav tercihlerinin kendi rızaları dışında olması. Bu konuda ÖSYM’yi suçlayan öğrencilere cevap olarak ise ÖSYM öğrencilerin kendilerini şifreleri başkaların vermekle suçladı.

ais.osym.gov.tr adresi üzerinden öğrenciler kendi bilgileri ve işlemlerinin bulunduğu sayfaya ulaşabiliyorlar. Buradan sisteme giriş yapmak için TC kimlik numaranız ve daha önceden oluşturduğunuz şifreyi girmeniz gerekirken ÖSYM’nin başkalarına vermemeniz gereken şifre tam da burada yer alıyor. Çünkü TC kimlik numaranızı ve şifrenizi bilen art niyetli bir kişi bu site üzerinden öğrenim hayatınıza dair tüm değişiklikleri yapabilir. Ayrıca ÖSYM açıklamalarında belge doğrulama sistemine de değindi. Yakın zamanda yürürlüğe girecek olan sistem adına yapılan açıklamayı aşağıdan okuyabilirsiniz.

“Kurum ve kuruluşlar kendilerine başvuran adayların sonuç belgelerini teyit etmek için 23 Mayıs 2013’te hizmete giren Sınav Sonuç Belgesi Doğrulama Sistemi’ni kullanacaklardır.ÖSYM tarafından yapılan sınav ve yerleştirme işlemlerine ilişkin belgelerin doğrulama işlemi sonuç belgelerinin en alt kısmında yer alan Sonuç Belgesi Doğrulama Kodu ve adayın TC kimlik numarası ile “https://sonuc.osym.gov.tr/BelgeKontrol.aspx”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle