Özel okullar sınıflandırılacak

ozel_okullar

özel okullar sınıflandırılacak, Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümet uzun süren ve kararlı bir süreç sonrasında tüm dershaneleri kapanmaya ikna etmiş, isteyen dershanelerin ise özel okullara çevrilebileceğini söylemişti. Bu durum senelerdir eğitim vermekte olan özel okullar tarafından tepki toplarken devlet bu sorunu mantıklı bir şekilde çözüyor. Gelen bilgilere göre “fiziksel kapasite”, “yönetim-organizasyon”, “eğitim-öğretim süreçleri” ve “destek hizmetleri” standart alanlarına göre “A”, “B” ve “C” olarak sınıflandırılacak. Milli Eğitim Bakanlığı bu sistem ile çalışmalarına İstanbul’da start verirken her sınıftan 20 özel okul seçti ve testlere de başladı.

Bu şekilde özel okulların nitelikleri görülmesi, uygulamada yaşanabilecek sorunların önceden belirlenmesi amaçlanıyor. Pilot uygulamanın ardından elde edilen veriler doğrultusunda akreditasyon sistemi yeniden gözden geçirilecek.

Daha sonra Akreditasyon Uygulama Çalıştayı yapılacak. Çalıştaya MEB’den 25, özel okullardan da 25 temsilci katılacak.

Paydaşlardan görüş alınmasının ardından akreditasyon sistemine son şekli verilerek, yeni standartlar yönergesi hazırlanacak.

Bakanlık, çalışmalar için Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü bünyesinde Dönüşüm, Akreditasyon ve Teşvikler Daire Başkanlığı kurdu. Başkanlık, dershanelerin dönüşümünün tamamlanacağı 2019’dan itibaren Akreditasyon ve Teşvikler Daire Başkanlığı olarak çalışacak.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle