ÜDS ve KPDS kaldırıldı

ÖSYM’den yabancı dil bölümüne hazırlanan öğrencileri şoke edecek bir açıklama geldi. Aslında bu gelen açıklama ile yabancı dil üniversite ve seviye tespit sınavlarının sistemi baştan sona değişti. Uzun süredir değiştirilmeyen tek sistem olarak gözüken ÜDS ve KPDS önümüzdeki seneden itibaren devletin sınav programında yer almayacak.

ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan resmi açıklamaya göre önümüzdeki eğitim öğretim senesinden itibaren ÜDS ve KPDS yapılmayacak, onların yerine sadece YDS, yani Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı bulunacak. Önümüzdeki YDS’nin de 7 Nisan tarihinde gerçekleşeceğini hatırlatalım. Ayrıca ÖSYM’nin bu durum hakkındaki öğrencilere önerisi de aşağıdaki gibi oldu.

”Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS gibi sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS ve KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların sınav ve yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır.”

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle