Üniversite Sınavı Başvuruları Patladı

Bu sene de yapılacak olan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı birçok gencin hayallerine kavuştuğu dönüm noktası olacak.

Yıllarca bu sınavlara hazırlanan gençler, gün geçtikçe daha fazla başvuruyla rekabetin arttığını görüyor.

Artan kişi sayısıyla orantılı olarak dershane sayıları ve çalışma tempoları da artmış bulunuyor.

Bu sene 1 Nisan 2012 tarihinde yapılacak olan ÖSS sınavının ilk aşaması olan YGS ‘ye yapılan başvuruların 1 milyon 805 bin 433 olduğu bildirildi.

Toplam başvuru sayısının 1 milyon 860 bin 515 kişi olduğu söylenen sınavda , öğrenciler bu sene de şanslarını ve çalışmalarının karşılığını almayı deneyecekler.

ÖSYM ‘nin yaptığı açıklamalarda 13 Ocak’ta biteceği söylenen sınav başvurularına ek olarak adayların sınav yerlerini internet üzerinden ÖSYM’nin sitesinden öğrenebileceği de söylendi.

Açıklamada şunlar da dikkat çekti ” Sadece sınavsız geçiş hakkı için 2012 ÖSYS ‘ye başvuran aday sayısı 55 bin 82’dir.2012 ÖSYS’ ye başvuran henüz bir ortaöğretim kurumundan mezun olmayan aday sayısı 783 bin 854, bir ortaöğretim kurumundan mezun olan aday sayısı ise 1 milyon 76 bin 661’dir. Sınavların güvenliğine ilişkin alınan tüm güvenlik önlemleri bu sınavda aynen uygulanacaktır.

Adaylara bu sene de sınav giriş belgesi gönderilmeyecek.Adaylar sınav bilgilerini, sınav binalarına atamalar tamamlandıktan sonra ÖSYM ‘nin http:// ais.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile edinebileceklerdir. ”

2.Aşama olan LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) ‘ler ise 16 ila 24 haziran 2012 tarihleri arasında yapılacak olup, bu sene de sınav sonuçlarının ve tercih zamanlarının tarihleri henüz belirtilmemiştir.

Tüm emek veren ve karşılığını almak isteyen öğrencilere başarılar dileriz.

 

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle