YGS Başarı Stratejileri

ygs

ygs başarı stratejileri, YGS’ye çok kısa bir süre kaldı; bu hafta sonu pazar günü saat 10’da tüm Türkiye’de aynı anda yapılacak olan sınava bir buçuk milyona yakın öğrenci katılacak. Üniversiteye girmenin ilk aşaması olan YGS’den sonra ise barajı geçmeyi başaran öğrenciler istedikleri bölümleri kazanabilmek için LYS’ye katılacak; spesifik sınavlara. Eğer siz de YGS’de başarılı olmak istiyorsanız pek de fazla stres yapmayın ama tetikte olun. Derslerinize düzenli olarak çalışın. Bildiğiniz konuların üzerinden pek de geçmeniz gerek yok, bilmediğiniz ve unuttuğunuz konularda yoğunlaşın. Biz de bu yazımızda sizlere birkaç strateji vereceğiz.

1. Çalışmalarınızı sınavdan günler önce bırakıp sınavın psikolojik ağırlığını daha da arttırmayınız. Son güne kadar rutin çalışmalarınızı devam ettiriniz.

2. Bugüne kadar izlediğiniz sınav anına ait stratejilerinizi, örneğin hangi test türünden başlayacağınızı, optik formu işaretleme yöntemlerinizi, kullandığınız kalem ve silgi çeşitlerinizi… vb. değiştirmeyiniz.

3. Sınavdan bir gün önce çok geç kalkmamaya özen gösteriniz ve o hafta boyunca uyku düzeninizi değiştirmeyiniz.

4. Sınavdan önce ruh ve beden sağlığınıza dikkat ediniz, sınavdan önceki günlerde bedeninizi aşırı yoracak aktivitelerden kaçınınız.

5. Beslenme düzeninizi ve alışkanlıklarınızı değiştirmeyiniz; sınavdan bir gün önce ya da sınav günü daha önce hiç denemediğiniz gıdaları tatmamaya ve aşırılıklardan uzak durmaya gayret ediniz.

6. Sınava gireceğiniz okul binasını ve sıranızı sınavdan önce mutlaka görünüz, uygunsuz bir koşul varsa değişiklik talep ediniz; hatta müsaade alabilirseniz, çözeceğiniz son deneme sınavını, sınava gireceğiniz yerde uygulayınız.

7.
Sınav anında yanınızda bulunduracağınız yedek kalem, silgi, kimlik ve sınav evraklarınızı, özellikle su şişenizi, dökülme ihtimalini düşünerek, sıranızın üstünde değil oturduğunuz yerde muhafaza ediniz.

8. Sınav anında çeldiricileri kuvvetli zor soruları çözmek için dakikalarınızı harcamayınız. ÖSYM’nin ölçme değerlendirme sistemine göre her test türünde %20 ‘çok zor’, %20 ‘çok kolay’ ve %60 ‘normal’ denebilecek sorular bulunmaktadır. Önce ‘normal’ ve ‘çok kolay’ diye nitelendirilen %80 oranındaki soruları doğru yanıtlamaya gayret ediniz.

9. Her soruyu bağımsız bir soru olarak değerlendiriniz, bir sorunun çözümüyle uğraşırken, önceki sorulara verdiğiniz cevapları aklınıza getirerek düşüncelerinizin yönlendirilmesine müsaade etmeyiniz.

10.
Sınav anında sınav sonrasını düşünmemeye gayret ediniz. Sınavda alacağınız puanınızı, sıralamanızı ve ailenize ya da arkadaşlarınıza diyeceklerinizi düşünmeden size tanınan süreyi sonuna kadar işlevsel kullanınız.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle