Öğretmenler işsiz, sınıflar öğretmensiz

ogretmen

öğretmenler işsiz sınıflar öğretmensiz, Yeni onaylanan torba yasayla birlikte 2015’e girilmeden 40 bin öğretmen atamasının yapacağı açıklanmıştı, ancak bu atamaların geç yapılması tüm işleri olumsuz etkiliyor. Eğitim – öğretim dönemi öğretmen eksikliği ile başlarken çoğu okulda hem öğretmen hem de derslik sıkıntısı çekildiği haberleri geliyor. Gelen bilgilere göre İstanbul, Esenyurt’ta bir ilköğretim okulundaki 1I, 1K, 2G, 3I, 3J, 3L, 4E, 4F, 4H sınıflarında öğretmen olmadığından halen derslere başlanabilmiş değil. Bu da yaklaşık 400 öğrenciye denk geliyor.

Öğretmen eksikliğinin yanı sıra birçok okul da derslik sıkıntısıyla boğuşuyor. Yine Esenyurt’ta bulunan Şair Fevzi Kutlu Kalkancı Okulu’nda sınıfların bazıları 70 öğrenciden oluşuyor. Bu sebeple öğrencilere blok ders yaptırılıyor.

40 dakikalık dersler birleştirilince 80 dakikaya çıkıyor. Teneffüs arası verilmiyor. Duruma tepki gösteren bir veli, “6. sınıfa giden büyük oğlumun 2 dersini birleştirip blok ders yaptılar. Teneffüsleri azaltıp ders saatlerini uzatmışlar.” dedi. Sınıfların kalabalık olmasına da dikkat çeken aynı veli, “Küçük oğlum geçen yıl 46 kişilik sınıflarda derse girdi. Bu yıl çok daha fazlaymış. Derslerin blok yapılmasını küçük oğlum anlamıyor. Ancak büyük oğlum anladığından çok sıkılıyor.” ifadelerini kullandı.

Psikolojik danışman Hakan Metan, yeni yönetmenliğe göre dersten sonra en az 10 dakika ara verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Blok ders uygulamasının ilkokul ve ortaokulda uygulamasının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, “Bu ders trafiği içine ilkokul ve ortaokul çocuğunu hiçbir şekilde sokamazsınız. Öğrenci bu durumda travma yaşar. Çocuğun okula karşı tepkisi hapsolma korkusu ve nefret etme şeklinde olacaktır.” uyarısında bulundu.

Zaman’ın haberine göre, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Enver Demir de okulların birçoğunun bu durumda olduğunu ifade etti. Demir, şöyle konuştu: “İlkokulların da liselerin de mevcutları çok fazla. Bu şekilde eğitim yapılması mümkün değil. Okullarda müdürler bile yok. Müdürlerin yerine atama yapılmay

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle