Okullarda sütten sonra üzüm de dağıtılacak

okul_uzum

Bu sene başlayan etkinlikle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokullarda öğrencilere haftanın 3 günü süt dağıtıyordu. Öğrenciler Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri MEB tarafından sütlerle ödüllendiriliyorlar ama Salı ve Perşembe günleri boşta kalıyordu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık tarafından yapılan açıklamalara göre önümüzdeki seneden itibaren bu boş günlerde “sultani” adıyla da bilinen çekirdeksiz sarı üzüm dağıtılacak. Üzümler 50 gramlık paketlerle birlikte dağıtılacak iken eğer proje Bakanlar Kurulu’ndan hemen geçerse üzümlerin dağıtılması için yeni senenin beklenmesine gerek olmadığı da gelen bilgiler arasında bulunuyor.

Kocabıyık, gazetecilerin resmi ve özel anaokulu, uygulama sınıfı, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine kuru üzüm dağıtımına ilişkin sorusu üzerine, konunun Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını belirterek, “Bakanlar Kurulu kararının ardından okullarda kuru üzüm dağıtımına hemen başlanacak” dedi.

Süt dağıtımında olduğu gibi kuru üzüm dağıtımında da velilerden izin formu alacaklarını ifade eden Kocabıyık, “Çünkü şeker hastası çocuklar olabilir. Sütte nasıl laktoz intoleransı problemi yaşandıysa, üzüm de de şeker sorunuyla karşılaşabiliriz. Bu nedenle üzüm dağıtırken ‘veli izin formu’ isteyeceğiz. Okullarda üç gün süt, iki gün üzüm dağıtılacak” ifadesini kullandı.

Pazartesi, çarşamba, cuma günlerinde süt dağıtılacağını, sütün verilmediği salı ve perşembe günlerinde ise kuru üzüm dağıtılacağını ifade eden Kocabıyık, “Öğrencilere, sütün verilmediği günler olan salı ve perşembe 50 gramlık paketler halinde en kaliteli üzümleri dağıtacağız. Okul üzümü, sultani üzüm denilen kuru, sarı ve çekirdeksiz olacak” dedi.

Advertisement

No comments.

Yorum Ekle